U které pojišťovny dostanete příspěvek na psychoterapii?
Věděli jste, že i české pojišťovny poskytují příspěvky na psychoterapii? Pakliže uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, nebo vás jen zajímá, jakou výši příspěvků poskytuje právě vaše zdravotní pojišťovna, sestavili jsme srovnání tří největších pojišťoven v České republice. Každá z těchto pojišťoven, Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Vojenská zdravotní pojišťovna (VOZP), nabízí různé programy a příspěvky, které mohou pomoci pokrýt náklady na psychoterapeutická sezení.
Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)
OZP nabízí nově od roku 2024 svým pojištěncům příspěvek na prezenční psychoterapii až do výše 10 000 Kč. Tento příspěvek je možné získat výměnou za kredity nasbírané v aplikaci VITAKARTA. Každých 100 kreditů představuje příspěvek 1 000 Kč, což znamená, že pokud klient nasbírá 1 000 kreditů, může získat maximální příspěvek 10 000 Kč.
Háček je ale v tom, že pojištěnec musí kredity nejprve nasbírat. A to například preventivní prohlídkou u lékaře nebo absolvováním preventivního vyšetření na rakovinu. Za taková vyšetření pojištěnec obdrží 50 kreditů. Chce-li si nasbírat kredity po stovkách či tisících, můžete se stát pravidelným dárcem krve nebo darovat kostní dřeň.
Příspěvky pak mohou být čerpány pouze na osobní sezení u odborníka, který je členem Asociace klinických psychologů nebo České asociace pro psychoterapii.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)
VZP poskytuje příspěvek na psychoterapii až do výše 5 000 Kč podstatně déle, už od doby pandemie COVID-19, kdy byl tento příspěvek poskytován v rámci projektu Zvýšení dostupnosti psychosociální podpory Ministerstva zdravotnictví. Peněžitý příspěvek je rozdělen na maximálně 10 sezení, můžete tedy čerpat maximálně 500 Kč na jedno sezení.
Na rozdíl od OZP, Všeobecná zdravotní pojišťovna podporuje jak prezenční, tak online terapii, což poskytuje klientům větší flexibilitu. Žádat o něj mohou také rodiče pro své děti od 7 let věku. Příspěvky však mohou být čerpány pouze u terapeutů, kteří jsou uvedeni na seznamu spolupracujících terapeutů VZP.
Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP)
Vojenská zdravotní pojišťovna je v porovnání s VZP a OZP v příspěvcích na psychoterapii nejméně štědrá. VoZP poskytuje podporu prostřednictvím programu Zdravá duše, který zahrnuje příspěvky na psychoterapii a další formy duševní podpory. Jedná ve však pouze o dva smluvní online programy, digitální terapeutickou platformu Mindwell, která je zaměřena na problémy jako deprese a úzkosti a pro pojištěnce je zcela zdarma. Nebo online osmitýdenní preventivní program pro podporu duševního zdraví Muni Healthy Minds, který je pro pojištěnce opět zcela zdarma.
Dětem poskytuje VoZP příspěvek v hodnotě 500 Kč ročně na sezení u psychiatra nebo psychologa anebo 500 Kč na terénní poradenství ve školním zařízení.
Nejvyšší příspěvek až 10 000 Kč ročně na osobní psychoterapeutická sezení poskytuje Odborová zdravotní pojišťovna. Pro jeho čerpání se ale pojištěnec musí snažit a získávat kredity, například pravidelně darovat krev a za ty si pak příspěvky na péči „kupovat“. O polovinu nižší příspěvek, však podstatně jednodušší systém čerpání nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna. VZP proplatí maximálně 500 Kč, a to nejvíce na 10 online či osobních sezení ročně. Docházíte-li k psychologovi ve větším městě, jehož ceny se pohybují řádově výše, může se tento systém zdát jako méně výhodný. Nejmenší podporu v této oblasti nabízí VoZP, která nabízí pouze, zato zcela bezplatně, digitální interaktivní platformy.