Osteoartrózou trpí nejčastěji starší lidé. V predispozici může hrát roli genetika, ale také zvýšená tělesná hmotnost, která zatěžuje klouby, a to zejména kolena. Za jejím vznikem mohou stát minulá poranění kloubů. Osteoartróza může postihnout například i sportovce při nadměrném zatěžování kloubů.

Osteoartróza nejvíce postihuje kolena, kyčle, ruce a páteř. Jde o chronické degenerativní onemocnění kloubů, které zasahuje chrupavku, která pokrývá konce kostí v kloubech. Postupně dochází k jejímu opotřebení, což může vést k bolesti, ztuhlosti a snížené pohyblivosti kloubu.

Diagnóza osteoartrózy je založena na klinickém vyšetření, anamnéze pacienta a zobrazovacích metodách, jako jsou rentgenové snímky, které ukazují změny v kloubech.

Příznaky osteoartrózy

Typickým projevem jebolest v oblasti kloubu, která se obvykle zhoršuje při pohybu a zátěži.

Dalším příznakem jeztuhlost kloubů, zejména ráno nebo po delším období neaktivity a omezení rozsahu pohybu v postiženém kloubu. Při pohybu kloubů může být slyšet křupání nebo praskání.

Léčba

První pomocí při bolestech je podání analgetik nebo nesteroidních protizánětlivých léků.Jistou úlevou jsou speciální cvičení a fyzikální terapie, které mohou zlepšit pohyblivost a posílit svaly kolem kloubů.

Pomoci můžou také ortopedické pomůcky, jako ortézy, které pomáhají kloub stabilizovat a chrání ho. V závažných případech může být nutná operace, například artroskopie nebo náhrada kloubu.

Jak lze onemocnění zvrátit

I v tomto případě je díky prevenci možné toto onemocnění zvrátit nebo alespoň zmírnit. V prvé řadě je důležité dbát na snížení zatížení kloubů – snahou o optimální tělesnou hmotnost a přiměřeným zatížením kloubů.

Účinné je v prevenci i cvičení, které posiluje svaly kolem kloubů a zvyšuje jejich pružnost. Roli hraje i vyvarování se zranění kloubů.