To, že si v těhotenství dopřejete sladké, vám těhotenskou cukrovku nepřivodí
Okolo tzv. těhotenské cukrovky (gestační diabetes) panuje několik mýtů a nepřesností. Lze se jí vyvarovat? Jaký vliv má na plod? A může po porodu přetrvat?
Těhotenská cukrovka se vyskytuje u 18 až 20 % těhotných žen. Na začátku je důležité říct, že těhotenská cukrovka vzniká jen u těch žen, které k tomu mají vrozenou dispozici. Není pravda, že se gestační cukrovka vyskytuje pouze u obézních. Vyskytuje se i u štíhlých nebo sportovně založených žen. Nadváha a obezita jsou negativními faktory, ale nejsou příčinou. Rozhodně si tak žena, které byla těhotenská cukrovka diagnostikována, nemusí vyčítat, že jedla sladké.
Jak těhotenská cukrovka vzniká?
Těhotenská cukrovka je metabolická porucha neboli porucha látkové výměny. Vzniká kombinací snížené citlivosti tkání na působení inzulinu (tzv. inzulinová rezistence) a nedostatečnou schopností slinivky břišní reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu. Zjednodušeně řečeno: inzulínu je nedostatek a navíc funguje špatně.
Velký vliv mají těhotenské hormony. Nadledviny a placenta produkují velké množství hormonů a dalších látek, přičemž některé negativně působí na inzulín, snižují citlivost tkání. Jedná se o obecný jev, který se objevuje u všech těhotných. Zdravé ženy bez vrozené dispozice dokážou na situaci reagovat zvýšenou produkcí inzulínu a hladiny cukru dorovnat.
Jak bylo zmíněno, negativní vliv má nadváha a obezita, životospráva a i věk. Těhotenská cukrovka se naprosto výjimečně objeví u žen do 25 let. Naopak s 30. rokem života riziko výskytu roste. Metabolismus s věkem funguje hůře. Proto se může stát, že první těhotenství měla žena bez gestační cukrovky, ale v druhém se již těhotenská cukrovka objevila.
Nejlepší léčbou je většinou dieta a pohyb
Těhotenskou cukrovku odhalí tzv. OGTT (orální glukózový toleranční test), který těhotné ženy podstupují mezi 24. a 28. týdnem (přibližně 6. až 7. měsíc těhotenství). Od roku 2009 se v České republice doporučuje testovat všechny těhotné ženy, do té doby se testovaly pouze rizikové skupiny.
OGTT zachytí těhotenskou cukrovku v pravý čas a rozhodně je potřeba věnovat jí pozornost i pokud jsou zvýšené hodnoty ukazující na těhotenskou cukrovku nízké. Špatným nebo dokonce žádným dodržováním doporučené léčby totiž žena ohrožuje nejen sebe ale i plod. Hrozí tzv. diabetická fetopatie. To je stav, kdy se rodí děti s váhou vyšší než 4 kg, častá je novorozenecká žloutenka, u dětí dochází k hypoglykemii atd.
Jak uvádí specialistka na těhotenskou cukrovku MUDr. Hana Krejčí, většina žen s těhotenskou cukrovkou nevyžaduje medikaci. Dostačující formou léčby je dodržování diety a pravidelného pohybu. Těhotné s gestační cukrovkou dostávají glukometr, aby si mohly pravidelně měřit hodnoty cukru. Pokud pacientce jako kompenzace nestačí dodržování stravy a pravidelného pohybu, předepisuje se antidiabetikum, ve vzácných případech i inzulín.
Porodem těhotenská cukrovka končí
Po porodu s odchodem placenty hladina těhotenských hormonů rychle klesá. Upravuje se fungování inzulinu a cukrovka mizí. Pacientka by šest měsíců po porodu měla absolvovat kontrolní test. Ten se provádí až půl roku po porodu kvůli kojení, které má vliv na metabolismus a mohlo by výsledky zkreslit. Těhotenská cukrovka tak s porodem odchází. Pokud ale zůstávají hraniční hodnoty glykémie, může to znamenat výskyt 2.typu cukrovky. A je to právě cukrovka 2. typu, která se v pozdějším věku u žen, které prodělaly gestační cukrovku, objevuje. U žen s nadváhou a obezitou se objeví až v 60 % případů, u žen štíhlých ve 20 %.
Dodržovat správnou životosprávu i s odchodem těhotenské cukrovky má tak zcela jistě opodstatnění.