Vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT vyvinuli novou aplikaci, která pomáhá s Alzheimerovou chorobou. Jedná se o soubor jednoduchých her, jejichž cílem je dlouhodobě testovat mentální schopnosti seniorů a včas podchytit jejich případné zhoršení, které by v běžném životě bylo jen těžko rozpoznatelné. Při občasném hraní Cogni Trainee snadno vyhodnotí příznaky onemocnění.

Alzheimerova choroba každoročně postihuje tisíce lidí, obvykle po 65. roce života, ale i dříve.  Jedná se o nejčastější formu demence. Vyznačuje se často nenápadnými nebo zcela skrytými příznaky, které ani pacient i okolí často nepostřehne nebo jim nepřikládá důraz. Přitom právě včasné odhalení je velmi důležité. Alzheimerova choroba patří mezi neléčitelné choroby. Jedinou léčbu, kterou mohou doktoři poskytnout, je zpomalení postupu nemoci.  A právě k tomu je zásadní na nemoc přijít co nejdříve. Léky, které by chorobu léčily, jsou pouze v experimentálním stádiu vývoje.

„Při vývoji vhodných nástrojů (v aplikaci) jsme si uvědomili, jak je tato choroba nebezpečná. Přichází totiž náhle, bez varování a nebolí. Zásadním způsobem zasáhne do života nejen pacienta, ale i jeho okolí,“ popsala profesorka a jedna z autorek aplikace Olga Štěpánková pro Czechcrunch. V mozku se mění spoje mezi nervovými buňkami, které pak samy odumírají zcela. Následkem je zhoršení paměti, orientace, emočních projevů a celkově kognitivních schopností pacientů. V pozdějších stádiích nemoci pacienti ztrácí intelekt a nezvládají běžné činnosti. Stávají se závislí na pomoci druhých: s oblékáním, příjmem potravy, hygienou…

V Česku trpí Alzheimerovou chorobou nebo dalšími typy demence asi 180 tisíc lidí.

Populace České republiky ale rapidně stárne a doba dožití se prodlužuje. Podle odhadů vědců může být pacientů s demencí již za pár let dvojnásobek. „Správně léčených a diagnostikovaných je možná patnáct, dvacet procent. Máme tu obrovské množství pacientů a potenciálních pacientů, kteří nejsou správně a včas diagnostikováni,“ řekl Martin Brunkovský z Národního ústavu duševního zdraví pro web ČT24. Právě v tomto by mohla aplikace pomoci.

Cogni Trainee spočívá v plnění malých úkolů, které testují logiku, paměť, emoční a jiné kognitivní schopnosti. Zajímavou aktivitou je například rozpoznávání emocí z fotografií nebo obkreslování složitých geometrických tvarů. Zahrát si ale můžete i sudoku nebo pexeso.

Stačí pouze 20 minut hraní dvakrát až třikrát týdně k tomu, aby aplikace zachytila obrovské množství dat o našem zdraví. Sleduje nejen, jak jsme na tom současně, ale srovnává data v čase, takže můžeme pozorovat i vývoj příznaků v čase. Do aplikace lze přihlásit i tzv. autorizované osoby čili rodinné příslušníky, ošetřujícího lékaře, nebo sestřičku docházející za seniorem.

Cogni trainee bude již brzy dostupná k instalaci na všechny tablety a chytré mobilní telefony s operačními systémy Windows, Android i Apple. Pro pohodlné hraní je nejlepší zařízení s co největší úhlopříčkou.