Jde o nevyléčitelné onemocněné, které má základní příčinu v poruše imunitního systému a trpí jí přibližně jedno procento dospělých. Revmatoidní artritida napadá tkáně, poškozuje klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Nejčastěji nemoc postihuje zápěstí a drobné klouby na rukou a nohách. V těžších případech ale může mít i mimokloubní projevy, které nejvíce postihují vnitřní orgány. 

První projevy a symptomy

Nemoc většinou nejprve zasáhne malé klouby na rukou, nohou a zápěstí. Projeví se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Též se objevuje zvýšená teplota, pacient nenadále ubývá na váze, nemá chuť k jídlu a přepadá ho únava. Celkově první projevy nemoci mohou připomínat chřipku.

Revmatoidní artritida je známá pro silnou bolest kloubů nebo ranní ztuhlost trvající alespoň půl hodiny. Vyskytnut se mohou i tzv. revmatické uzly, které se vytvářejí pod kůží, mohou být veliké až několik centimetrů a většinou se objevují nad kostními výstupky.

Zánět při revmatoidní artritidě způsobuje bolest a zároveň poškozuje klouby a chrupavky, což vede k nevratné destrukci a nemoc také přispívá k odvápnění kostí.

Revmatoidní artritida výrazně omezuje možnost vykonávat každodenní aktivity, může vést k pracovní neschopnosti a v těžších případech hrozí i invalidita. 

Mechanismy nemoci 

Přesná příčina vzniku nemoci není známa. Mezi rizikové faktory ale patří genetické predispozice, kouření (a to i pasivní kouření v dětském věku) nebo zvýšený index tělesné hmotnosti. Ohrožení mohou být i lidé vystavení oxidu křemičitému (např. pracovníci na stavbách, nebo při styku s horninami či kameny). Některé prameny zmiňují i možný vliv bakterie způsobující parodontózu a v poslední době se též zkoumá vliv střevního mikrobiomu. 

Léčba 

V léčbě nemoci hrají velkou roli léky a lékaři je často nasazují ještě před definitivním stanovením diagnózy. Většina pacientů totiž přichází do ordinace se silnými bolestmi kloubů, které je potřeba okamžitě zmírnit a diagnostika nemoci může trvat i několik měsíců. V případě potvrzení diagnózy pak lékař předepisuje medikamenty, jejichž cílem je zmírnit bolest, ale také zabránit destrukci kloubů.

Vedle farmakologické léčby se doporučuje fyzická aktivita, ale i úprava životního stylu tak, aby klouby nebyly příliš zatěžovány.

Vhodná je i komplexní lázeňská péče. Jejím cílem je zlepšení rozsahu kloubního pohybu, posílení svalstva, nácvik cvičení na doma apod.

Prognóza

Budoucí vývoj choroby u pacientů je jen těžko odhadnutelný a ani velice zkušený lékař ho nedokáže předvídat. Průběh je velmi individuální a roli hraje také to, že někdo reaguje na léčbu lépe a někdo hůře. Mezi faktory, které upozorňují na horší průběh nemoci, patří postižení vícero kloubů najednou, špatná reakce na léčbu, mimokloubní projevy nemoci nebo rychlá ztráta funkce postižených kloubů.