Hrozí při zeleném zákalu ztráta zraku?
Zelený zákal tzv. glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází k poškozování zrakového nervu vlivem vysokého nitroočního tlaku. Onemocnění nebolí a nemá v počátku jasné příznaky, což může být ošemetné. Jakmile se první příznaky projeví (například: ztráta periferního vidění), nelze již taková porucha napravit. Neléčený zelený zákal vede ke ztrátě zraku. Při včasném záchytu lze ale poškozování zrakového nervu léčbou zastavit a ztrátě zraku zamezit. Preventivní vyšetření je proto velmi důležité.
Vysoký nitrooční tlak
Optimální vidění zajišťuje kulatý tvar oka, a to potřebuje určitý tlak, aby se nedeformovalo a tento tvar si udrželo. Nitrooční tlak je tak pro udržení stabilního tvaru oka klíčový.
Na úroveň nitroočního tlaku má vliv tzv. komorová tekutina, která zásobuje rohovku a čočku živinami. Pokud se tekutina začne hromadit a neodtéká správným způsobem (například tzv. Schlemmovým odtokem), zvyšuje tlak v oku. Vyšší nitrooční tlak může oko poškodit a jeho vyšší nebo nižší hodnota a případné výkyvy často upozorňují na oční onemocnění.
Rizikové faktory
Všechny rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu nejsou dosud známy. Onemocnění se nejčastěji objevuje ve vyšším věku, onemocnět ale mohou i mladí lidé a děti. Přičemž se zelený zákal může rozvíjet delší dobu bez povšimnutí.
Vliv mohou mít jiná onemocnění, například cukrovka, poranění oka, užívání některých léků (např. kortikosteroidy) a samozřejmě dědičnost. Mezi další faktory patří silná dalekozrakost nebo krátkozrakost, záněty oka, menší tloušťka rohovky nebo závažná srdečně-cévní onemocnění.
Kvůli jedné formě glaukomu, jehož riziko roste s věkem (zvláště u osob starších 70 let), doporučují odborníci screeningové vyšetření již od 40. roku.
Léčba
Včasné odhalení nemoci je základ. Lze tak zabránit dalšímu poškození zrakového nervu, které je bohužel trvalé. Včasně nasazená léčba dokáže rozvoj nemoci účinně zastavit a zabránit tak dalšímu zhoršování a úplné ztrátě zraku.
Lékaři pacientům předepisují oční kapky, které snižující nitrooční tlak a zastavují další poškozování zrakového nervu. Někdy se též přistoupí k chirurgickému zákroku, který zajistí odtok tekutiny z oka nebo sníží tvorbu nitrooční tekutiny.
Život s glaukomem
Diagnóza přinášející strach z trvalé ztráty zraku je děsivá a obzvláště mladé pacienty může na počátku vyděsit. Moderní léčba je ale účinná a její součástí je i pravidelná kontrola nitroočního tlaku. Většina pacientů s glaukomem tak může nadále žít plnohodnotný život. Tato diagnóza ale vyžaduje trvalou a důslednou léčbu a sledování, protože zrakové poškození, které již nastane, nelze vrátit zpět.