Onemocnění jménem systémovým lupus erythematodes zasáhne jedno promile populace. V České republice to odpovídá přibližně 10 tisícům pacientů. Nemocí trpí z 90 % hlavně ženy.

Co znamená SLE

Lupus erythematodes, je systémové autoimunitní onemocnění, které postihuje několik orgánů najednou. Může to být kůže, mozek, ledviny, klouby, plíce a další. Proto označení SLE. Systémové odkazuje na postižení více orgánů. Lupus znamená v latině vlk a jeho zbarvení připomíná vyrážka na tváři. Erythematosus značí červenou barvu vyrážky.

SLE není dědičná nemoc. Nicméně je možné po rodičích zdědit některé rizikové faktory. Příčina nemoci jako takové ale známá není. Stává se ale, že v rodině pacienta s lupusem, bývají příbuzní s jinými autoimunitními nemocemi. Mezi další rizikové faktory pro spuštění nemoci se řadí stres, virová infekce, hormonální nerovnováha v dospívání, sluneční záření a léky.

Na začátku to je jako viróza

Onemocnění začíná nenápadně a plíživě. Zpočátku se projevuje neurčitou slabostí, únavou, bolením kloubů a svalů. Může se tvářit jako chřipka nebo viróza. Určit diagnózu je proto obtížné. Projevy jsou těžko uchopitelné a nelze každého pacienta s únavou a slabostí hned vyšetřovat na lupus.

Nemoc se rozvíjí několik týdnů, měsíců a někdy i let. Mohou se objevit horečky, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Postupně se rozvíjí postižení jednotlivých systémů.

Známým projevem je motýlovitá červená vyrážka na obličeji, která zpravidla nebolí ani nesvědí. Nebývá ale úplně častá. Mezi další kožní potíže patří fotosenzivita, tvorba bolavých vřídků v ústech a nose, vypadávání vlasů nebo Raynaudův syndrom, u kterého dochází ke změně barvy rukou v chladu.

Častým a skutečně závažným postižením je porucha funkce ledvin (glomerulonefritida). SLE ale postihuje i svaly, mozek, srdce nebo plíce. Tvoří se záněty v kloubech, pohyb se stává bolestivou záležitostí a výrazně omezuje život pacienta.

V případě zasažení systému mozku může docházet k psychickým potížím, změnám nálad nebo chování.

Lze vyléčit?

Systémový lupus se vyléčit nedá. Léčí se příznaky nemoci a tlumí se její projevy. Onemocnění má své úrovně a podle toho, o jak závažnou variantu jde,  je volena léčba.  

Psychické projevy nemoci

Neurologické a psychické projevy SLE (někdy se též označují jako neuropsychiatrický lupus) se objeví asi u poloviny pacientů. Postižení nervového systému se dokonce někdy může objevit jako prvotní syndrom.

Běžné jsou poruchy nálady. Setkáváme se se zhoršením kognitivních funkcí a bolestí hlavy. Kognitivní obtíže zahrnují pocity zmatenosti, únavy, zhoršenou paměť a sníženou schopnost vyjadřování se. Pro tuto problematiku se ustálilo označení „lupus fog“ (mlha). Pokud se rozvine pokročilá porucha kognice, hovoříme o tzv. bradypsychismu. Tento stav se vyznačuje zhoršenou pozorností a pracovní pamětí, oslabením exekutivních funkcí (jako je multitasking, organizace či plánování). Většinou se však jedná o mírnou překážku, která se více neprohlubuje. Bohužel se ale často přidává deprese.

Kortikoidy, které se předepisují na jednotlivé projevy lupusu, ale mohou způsobovat závažné psychické potíže (pacienti bez SLE, kteří kortikoidy berou, se s takovými potížemi nesetkávají). Mezi takové stavy patří euforie, až mánie. V těžké formě se mohou rozvinout do psychotických stavů. Objevuje se úzkost, deprese a extrémní výkyvy nálad. Příznaky se objeví v prvních dnech až týdnech po nasazení kortikoidů a jsou závislé na dávce. Po vysazení kortikoidů potíže ustupují.

Systémový lupus je náročné onemocnění jasné příčiny. Vyléčit se nedá, a tak je zatím jen možné léčit jeho dílčí projevy. Podle dermatovenerologa Prof. MUDr. Petra Arenbergera se ale postupem času mírní boj imunitního systému proti vlastnímu tělu a nemoc a její projevy se mírní.